26 січня Юрген Клопп вимовив слова, які колись все одно мали злетіти з його вуст, проте, на жаль для всіх шанувальників «Ліверпуля», сталося це аж надто зарано – німець прийняв рішення після завершення поточного сезону залишити посаду головного тренера «червоних». У цій ролі Клопп відпрацював майже дев’ять років – з жовтня 2015-го, й досяг серйозних результатів: виграв з «Ліверпулем» Лігу чемпіонів, англійську Прем’єр-лігу, Кубок Англії, Кубок англійської ліги, Суперкубок Англії, Суперкубок УЄФА, клубний чемпіонат світу ФІФА… Загалом, практично усе, що тільки можна було. Крім того, Клоппа двічі називали найкращим клубним тренером року – у 2019-му та 2020-му.
Втім, після себе в «Ліверпулі» Клопп залишить не лише безліч кубків та статуеток у клубному музеї, але ще й гарні спогади про якісну кадрову роботу. Загалом за Юргена Клоппа «червоні» підписали 88 нових футболістів, за яких довелося платити відступні. Загальна сума витрачених коштів на підсилення складу за німецького коуча склала 1,13 мільярди євро. Логічно, що далеко не з усіма вдалося вгадати, так само як і не варто забувати, що суттєва заслуга у запрошенні багатьох якісних гравців належить екс-спортивному директору «червоних» Майклу Едвардсу, проте в цілому роль Клоппа в успішній адаптації новачків та подальшій демонстрації ними топ-рівня виступів колосальна.
Що ж, спробуємо виділити сім найкращих трансферів «Ліверпуля» у період часу, коли головним тренером команди був Юрген Клопп. Цей рейтинг, безумовно, буде суб’єктивною думкою автора, а тому своє бачення ви завжди можете відобразити у коментарях…
7. Фабіньо
Громадянство: Бразилія
Деталі трансферу: липень 2018 року, з «Монако» за 45 млн євро
Кар’єра в «Ліверпулі»: 2018-2023 (219 матчів, 11 голів, 10 асистів)
Опорний півзахисник Фабіньо показав, що здатний бути класним виконавцем для європейського футболу у «Монако», проте справжньою зіркою та футболістом топ-рівня став вже, безумовно, в Юргена Клоппа у «Ліверпулі». За його перехід влітку 2018 року «червоні» заплатили 45 мільйонів євро – здавалося б, величезна сума, але бразилець відпрацював кожен цент своєї зарплати, й зрештою навіть приніс невеликий прибуток клубу, коли був проданий влітку минулого року.
Адаптація Фабіньо до нових вимог та нової ліги відбувалася аж ніяк не миттєво, і були скептики, які стверджували, що цей трансфер виявиться провальним для Клоппа, але… Зрештою бразилець додав балансу середній лінії «червоних», де було чимало виконавців топ-рівня, котрі набагато більше уваги приділяли саме атакувальній роботі, а не «чорновим» діям в обороні.
Загалом за «Ліверпуль» Фабіньо відіграв понад дві сотні поєдинків за п’ять років, незмінно залишаючись ключовою фігурою у тактичних побудовах команди Юргена Клоппа. Влітку минулого року «червоні», зваживши на думку самого гравця, вирішили продати опорника у «Аль-Іттіхад», заробивши на цьому 46,7 мільйонів євро. У Саудівській Аравії Фабіньо отримав вкрай вигідний контракт на три сезони із зарплатою у 25 мільйонів євро на рік, але попередньо залишив про себе на «Енфілді» чудові спогади.
6. Джорджіньо Вейналдум
Громадянство: Нідерланди
Деталі трансферу: липень 2016 року, з «Ньюкасла» за 27,5 млн євро
Кар’єра в «Ліверпулі»: 2016-2021 (237 матчів, 22 голи, 16 асистів)
Переїзд Джорджіньо Вейналдума на «Енфілд» відбувся влітку 2016 року. На той момент Юрген Клопп вже встиг провести на чолі «червоних» решту сезону-2015/16, вивчив команди та гравців АПЛ, де у складі «Ньюкасла» й пригледів Вейналдума. Зараз подібний трансфер, враховуючи фінансове становище та амбіції «сорок», уявити вкрай складно, але тоді «Ліверпулю» вдалося підписати топового виконавця за досить скромні, як для англійського ринку, 27,5 мільйонів євро.
В «Ліверпулі» Вейналдум провів п’ять років. Він допоміг «червоним» взяти ключові за Клоппа у статусі головного тренера трофеї, зігравши 237 поєдинків у всіх турнірах на офіційному рівні. Одна з головних переваг Джорджіньо, окрім чудової виконавської майстерності, полягала у тому, що нідерландець був практично завжди доступний для головного тренера і не проводив в лазареті надто багато часу.
Також уболівальникам «Ліверпуля» Вейналдум запам’ятається на довгі роки чудовим перформансом, який хавбек допоміг здійснити «червоним» у матчі у відповідь в рамках півфіналу Ліги чемпіонів-2018/19 – тріумфальної для «Ліверпуля». Тоді англійці на виїзді програли «Барселоні» із рахунком 0:3, а у домашній грі взяли більш ніж переконливий реванш – 4:0. При цьому Клопп продемонстрував майстер-клас в управлінні персоналом, коли випустив Вейналдума на заміну на початку другого тайму, і той на 54-й та 56-й хвилинах забив два м’ячі, зробивши рахунок 3:0 на користь «Ліверпуля», чим фактично відправив у нокдаун суперника, котрий від такого удару так і не відійшов.
Влітку 2021 року Вейналдум на правах вільного агента пішов у «Парі Сен-Жермен». Потім на умовах оренди провів сезон у «Ромі», а у вересні минулого року поїхав до Саудівської Аравії, ставши футболістом «Аль-Іттіфака».
5. Садіо Мане
Громадянство: Сенегал
Деталі трансферу: липень 2016 року, з «Саутгемптона» за 41,2 млн євро
Кар’єра в «Ліверпулі»: 2016-2022 (269 матчів, 120 голів, 48 асистів)
Ще одним вдалим внутрішньоліговим трансфером Клоппа та всього «Ліверпуля» влітку 2016 року став перехід із «Саутгемптона» вінгера Садіо Мане. За сенегальця «червоні» заплатили трохи більше 41 мільйона євро, що дозволило вінгеру на той час стати найдорожчим африканським футболістом усіх часів.
Мане не знадобилася адаптація в «Ліверпулі», оскільки він чудово був знайомий із чемпіонатом, й невдовзі разом із Салахом та Фірміно сформував убивче атакувальне тріо, якого відверто боялися багато захисників не лише в Прем’єр-лізі, а й на всьому європейському континенті. У Клоппа Садіо почав регулярно забивати величезну кількість м’ячів, причому жодного разу за шість сезонів не завершував розіграш АПЛ для себе із показником менш ніж у 10 голів. Та й у Лізі чемпіонів африканець забивав багато – особливо у сезоні-2017/18, коли на рахунку Садіо виявилося 10 м’ячів у 11 поєдинках, що допомогло «червоним» дійти до фіналу, де на київському «Олімпійському» англійці програли «Реалу» (1:3), а автором їхнього єдиного гола став якраз Мане.
Влітку 2022 року Мане залишив «Ліверпуль», перейшовши за 32 мільйони євро до «Баварії». Цей крок не приніс успіху сенегальцю, і вже через рік мюнхенці знайшли можливість позбутися від неліквідного для них активу за 30 мільйонів, відправивши Садіо у саудівський «Аль-Наср», в партнери до Кріштіану Роналду.
4. Ендрю Робертсон
Громадянство: Шотландія
Деталі трансферу: липень 2017 року, з «Халла» за 9 млн євро
Кар’єра у «Ліверпулі»: 2017-н.ч. (275 матчів, 9 голів, 63 асисти)
Трансфер Ендрю Робертсона з «Халла», який влітку 2017 року обійшовся скарбниці «Ліверпуля» у 9 мільйонів євро, на довгі роки буде одним із найкращих в історії з точки зору співвідношення отриманої користі від футболіста до суми витрат на його підписання. Якби у «футбольній математиці» існував об’єктивний коефіцієнт подібної трансферної успішності угод, то кейс Робертсона, безперечно, був би у когорті найкращих.
У Клоппа Робертсон справді продемонстрував неймовірний прогрес, і практично кожного сезону АПЛ стабільно записує на свій рахунок 10 та більше результативних дій. Ендрю став справжньою зіркою та улюбленцем шанувальників «Ліверпуля» за неймовірну самовіддачу на полі, вміння та бажання постійно пресингувати суперників, а також чудово взаємодіяти із партнерами по атаці.
У поточному сезоні Робертсон, на жаль, зіткнувся із тяжкою травмою плеча, яка вивела його з ладу на тривалий період, але загалом 29-річний фулбек залишається ключовою фігурою для «Ліверпуля» і разом із партнером по команді по правому флангу Александер-Арнольдом продовжує претендувати на лаври найкращого асистента за весь час існування АПЛ.
3. Аліссон
Громадянство: Бразилія
Деталі трансферу: липень 2018 року з «Роми» за 62,5 млн євро
Кар’єра в «Ліверпулі»: 2018-н.ч. (252 матчі, 1 гол)
Після катастрофічного для «Ліверпуля» фіналу ЛЧ-2017/18 у Києві проти «Реала» (1:3) та фатальних помилок з боку Лоріуса Каріуса, для багатьох стало очевидним, що для побудови топ-команди Юргену Клоппу потрібен справді якісний голкіпер. Вирішенням проблеми для «червоних» стало придбання влітку 2018-го з «Роми» бразильського стража воріт Аліссона, за якого заплатили рекордні на той момент для футболіста його амплуа 62,5 мільйони євро.
Цей крок Клоппа та керівництва «Ліверпуля» виявився неймовірно успішним. Аліссону вдалося з ходу не тільки стати беззаперечним № 1 для «червоних», а й увійти до когорти найкращих воротарів сучасності, де бразилець продовжує залишатися й донині. По суті, саме покупка Аліссона стала останньою частиною «ліверпульського пазлу», який так старанно збирав Юрген Клопп і який згодом призвів до появи чемпіонської команди.
Цікаво, що у травні 2021 року Аліссон на 90+5-й хвилині забив головою у ворота «Вест Бромвіча», чим приніс перемогу своїй команді з рахунком 2:1, і попутно став першим голкіпером в історії «Ліверпуля», який забивав за «червоних» в офіційних матчах.
2. Вірджіл ван Дейк
Громадянство: Нідерланди
Деталі трансферу: січень 2018 року, з «Саутгемптона» за 84,65 млн євро
Кар’єра в «Ліверпулі»: 2018-н.ч. (245 матчів, 20 голів, 14 асистів)
За півроку до покупки Аліссона Юрген Клопп та боси «Ліверпуля» пішли на ризикований, як здавалося тоді, супертрансфер – рекордну для клубу покупку Вірджіла ван Дейка. За центрбека «Саутгемптона» мерсисайдцям довелося розщедритися майже на 85 мільйонів євро, і аж до літа 2022-го, коли рівно за 85 мільйонів був підписаний Дарвін Нуньєс, це придбання залишалося найдорожчим для «Ліверпуля».
Ван Дейк з 2013 року виступає у Британії, але спочатку він два роки відіграв у Шотландії за «Селтік», а потім протягом двох із половиною сезонів захищав кольори «Саутгемптона» в англійській Прем’єр-лізі. Зробити крок уперед в кар’єрі та перейти на топ-рівень виступів для ван Дейка не виявилося таким складним завданням. Нідерландець швидко сподобався фанатам «червоних» і став справжньою «скелею» у оборонних побудовах команди Клоппа.
Якщо до приходу ван Дейка оборону «Ліверпуля» багато оглядачів називали проблемною лінією, то згодом подібні оцінки у ЗМІ швидко зникли, а сам Вірджіл, окрім сезону-2020/21, коли він боровся з наслідками травми хрестоподібних зв’язок коліна, став справжнім ватажком команди. Остання обставина була особливо відзначена Клоппом, який влітку минулого року зробив нідерландця капітаном команди.
1. Мохамед Салах
Громадянство: Єгипет
Деталі трансферу: липень 2017 року, з «Роми» за 42 млн євро
Кар’єра у «Ліверпулі»: 2017-н.ч. (332 матчі, 204 голи, 88 асистів)
Єгиптянин Мохамед Салах є лише дев’ятим у списку найдорожчих новачків «Ліверпуля» за Юргена Клоппа, однак саме його можна вважати, причому безапеляційно, найкращим у цьому списку.
До переїзду у лави «червоних» Салах вже мав досвід перебування у команді-гранді АПЛ. З 2014 по 2016 роки Мохамед був на контракті в «Челсі», проте цей період виявився для африканця невдалим: він зіграв лишень 19 поєдинків у футболці «синіх», відзначившись 2 голами та 4 асистами. Салах часто ставав об’єктом критики, і в результаті «Челсі» вирішив відпустити його в оренду у «Рому», а потім й продати «вовкам» за 15 мільйонів євро.
Коли Салах повернувся до АПЛ, то Юрген Клопп чітко розумів, як використовувати сильні якості новачка, і як зробити так, щоб Мохамед розвивався та продовжував прогресувати ще більше. В результаті німецький фахівець виростив справжнього «футбольного монстра», який продовжує залишатися одним із найкращих гравців у наші дні. Салах неймовірно багато зробив для того, аби «Ліверпуль» знову опинився серед найкращих команд АПЛ, він виграв усі ключові трофеї з «червоними» за останні роки, ставав найкращим голеадором англійського чемпіонату, і загалом у свій 31 рік продовжує забивати величезну кількість м’ячів на найвищому рівні.
Подейкують, що відхід Клоппа може спонукати Салаха також залишити «Ліверпуль», тим більше в послугах єгиптянина все наполегливіше цікавляться клуби з Саудівської Аравії. Втім, контракт Мохамеда із «червоними» розрахований до літа 2025 року, і найближчим літом далеко не все щодо потенційної зміни клубу залежатиме лише від побажань африканця.