Головна Новини спорту Ліга без чемпіонської команди. Топ-5 головних інтриг 38-го туру Серії А

Ліга без чемпіонської команди. Топ-5 головних інтриг 38-го туру Серії А

by Max

Серія А – чемпіонат з найбільшою інтригою у цьому сезоні. Так-так, з усіх топ-ліг саме італійська виявилася такою, де конкуренція – найзапекліша. Ніхто не міг собі цього уявити перед стартом сезону. За що там ми любимо чемпіонати? За титульну гонку? Вона є. За боротьбу за право виступати у ЛЧ? Таку також підвезли. За безкомпромісні змагання за право вижити та залишитися у лізі ще на рік? І таку забаганку гурманів здатна задовольнити Серія А в останньому її турі. Давно не пам’ятаю, щоб увесь світ настільки сильно фіксувався на якомусь одному чемпіонаті (АПЛ не враховуємо, самі розумієте). Востаннє таке мало місце, можливо, у рік коронавірусу, коли всі ліги були поставлені на паузу – а у Німеччині швидше за інші країни ухвалили рішення грати. І ось тоді декілька тижнів поспіль кожен перший фанат футболу був вболівальником Бундесліги, бо на цьому проміжку саме вона ставала головною у світі. Тепер зірковий час Серії А.

Цей матеріал – про головні інтриги останнього туру італійського чемпіонату. Авжеж, із суб’єктивним поглядом, щоб не було занадто стерильно та нудно: я ж не «Ювентус» або «Рома».

5. Хто вилетить, та чому це повинна бути не Венеція?

Питання знято тільки щодо 20-го місця. 18-е та 19-е – вакантні, ба більше: на них претендують аж 5 команд. Втім, деякі вилетять лише за умови абсолютно фантастичного розвитку подій. Наприклад, вже майже забезпечила собі виживання «Верона», яка має +3 від зони вильоту. У випадку синхронних перемог «Парми», «Лечче» та «Емполі» опиниться під червоною лінією через результати особистих зустрічей. Як на мене, вже можна вітати найгрубішу команду Італії: майже 15 фолів за 90 хвилин (2-і у лізі), 2.48 жовтих (1-і), 9 червоних (1-е). «Верона» не грала у футбол досі – а тим паче не буде цього робити в останньому турі проти «Емполі», свого прямого конкурента. Взагалі, моя особиста рекомендація для найвибагливіших гурманів – дивитись цей матч у неділю, бо «Емполі» – саме та єдина команда, яка не дала «Вероні» зібрати «перемоги» по всім показникам грубої гри. Цей аутсайдер – найгірший за фолами у країні (по 15.1 на матч). А ще ці клуби є найгіршими у лізі за середнім володінням м’ячем – 38.1% та 40.1%. Яким же бойовим та нефутбольним буде поєдинок… Таких у сезоні буває мало.

«Емполі» поза зоною вильоту виключно через кращу статистику особистих зустрічей з «Лечче», а ось «Лечче» – там. Тож обидві команди зацікавлені у тому, щоб набирати бали. І ось завдання останньої – взагалі шалене. «Лечче» потрібно перемогти «Лаціо» у Римі. А той мало того, що мотивований, але ще й поступився на своєму полі за весь сезон тільки двічі у 25-и поєдинках на власному полі, і те обидва рази – командам з першої половини таблиці. Шанси мізерні, тож «Лечче», клуб з найменшою кількістю забитих голів у чемпіонаті (26) та із третім найгіршим показником володіння, припаркує біля своїх воріт головний автобус туру. Тобто поєдинок до голу, який «Лаціо» може і не забити. Якщо хочете глянути щось героїчне – вам сюди. Паралельно у Бергамо «Парма» спробує завалити «Аталанту». Можливо, команді вистачить і тих очок, які в неї вже є, але є шанс, що і нічиєї буде замало (а грати стиковий поєдинок ой як не хочеться). Але жодних сумнівів нема: тут також буде гра на відбій від аутсайдера. 7 з 10-и своїх останніх поєдинків у лізі «Парма» закінчувала мировою, тому шанс в неї є.

Getty Images/Global Images Ukraine. Еусебіо Ді Франческо

Особисто мої симпатії у вечір неділі, втім, будуть на боці «Венеції», а конкретно – її тренера Ді Франческо. Ще у 2018-му він перегравав «Барселону» зі своєю «Ромою» у ЛЧ (1:4 та 3:0), ще й до півфіналу турніру виходив – а тепер, лише за 7 років, може вилетіти до Серії Б у другому сезоні поспіль. Після від’їзду зі столиці тренер ухвалив декілька невдалих рішень, через що влітку 2023-го підхопив проблемний «Фрозіноне» (той тільки вийшов до Серії А, але у Серії Б вигравав орендованими – ті пішли, довелося новий склад збирати) – і все ж вилетів. Не вистачило єдиного балу до дива… Новий сезон – і все те саме. «Венеція» виходить до Серії А та кличе досвідченого тренера. І якщо у «Фрозіноне» ще були здатні тягнути футболісти, типу Суле та Романьолі, то «Венеція» – це морок. Нема тих, хто допоможе. Якщо збереже прописку, то тільки завдяки Ді Франческо. А от якщо вилетить… Тоді, напевно, ми втратимо яскравого тренера: більше йому шансів у Серії А ніхто не дасть. Потрібна лише перемога над «Ювентусом» вдома. Важко, але з Тудором на чолі топ жодного разу не виграв у гостях. Інтрига жива. Якщо в інших аутсайдерів взагалі нема таких персонажів, чиїх вильотів не хочеться, то у «Венеції» такий є – її тренер. Нехай вона і виживе.

4. Наскільки правий Сеск, та який максимум цього складу Комо?

Днями з’явилася новина: Фабрегас хоче залишитися у «Комо» ще хоча б на сезон. І це при тому, що є пропозиція від «Баєра»… І якщо тренер просто вирішив не поспішати, то все ок. Але ЗМІ кажуть, що той нібито хоче розвивати проект та зіграти з «Комо» у єврокубках – і це вже геть інший ракурс. А наскільки взагалі є перспективною ця команда? Багаті власники – це факт, але ж це нічого не гарантує. Ти все одно не зможеш витрачати забагато, бо є ФФП. Тож хочеш посилюватися – купляй спочатку середняків та перемагай із ними. А отут ніби є проблемка, бо склад «Комо» – 11-й у Серії А за сумарною ціною виконавців. Причому у перерахунку на вартість гравця команда поступається навіть «Торіно», а всій групі лідерів (топ-9 таблиці) – або майже, або більше ніж вдвічі. За середньою ціною футболіста «Комо» ближче до клубів, що вилітають, аніж до «Лаціо». Плюс, команда не гратиме у Європі наступного сезону, тож трансферів вже готових гравців не буде: ті зацікавлені грати за тих, хто вже виступає хоча б у ЛК.

Getty Images/Global Images Ukraine

«Комо» не програє у Серії А вже 7 матчів, 6 з яких – це перемоги. Однак найсильніші опоненти на відрізку – «Дженоа» та «Торіно». Топів не було взагалі, тож успіхи команди – це солідно, але сильно зумовлено простим календарем. Тому одне з головних питань туру – те, наскільки спроможний до конкуренції склад «Комо». Перевірить це «Інтер». Якщо команда зарубиться із потенційним чемпіоном, то питань взагалі нуль – зафіксуємо, що Фабрегас виконує свою роботу дуже круто, а за умови ще декількох трансферів влітку матиме шанс вивести колектив на абсолютно новий рівень. Однак якщо не дасть бій взагалі, то… навіщо Сеску чіплятися за це місце? «Комо» на ходу, зіграє проти чинного чемпіона вдома, той заклопотаний підготовкою до ЛЧ та не матиме тренера у технічній зоні (Індзагі дискваліфіковано), а тиску на середняка взагалі жодного – він в ідеальних умовах для того, щоб провести крутий матч. І це виклик не стільки для Фабрегаса, скільки для його гравців. Нехай ті доводять, що цей проект – справді перспективний та вартує уваги Сеска. Матч – тизер можливостей «Комо» у наступному сезоні.

3. Хто зіграє у ЛЧ від Італії, та чому краще, щоб це був Лаціо?

«Ювентус» перед стартом сезону поставив на Мотту. І… помилився? Я просто не впевнений, бо на момент відставки тренера команда була на 5-му місці з відставанням менш ніж у перемогу від топ-4. А тепер – у топ-4, але без права на помилку в останньому турі. А от точно стало прямо краще? З Моттою було стерильне володіння та мало забитих, без нього – те саме, але ще й системність взагалі зникла. Тепер «Ювентус» проводить кожен матч по-новому, бо не має стабільності у жодному з аспектів гри. Тобто прогрес відсутній, а новий проект (у який, між іншим, вклали десятки мільйонів, бо склад оновлювали саме під Мотту) закінчився достроково – влітку треба запускати ще більш новий, так би мовити. Незрозуміле рішення від керівництва. До того ж, у Тудора важкий характер: з останніх своїх команд він йшов зі скандалом, ніколи та ніде не затримувався надовго. І все це ще приправлено найменш привабливою грою та найбільшими витратами на нових футболістів. Проти «Ювентуса» вболівати легко. В останньому турі битиметься проти «Венеції» на її полі. Переможе – буде у ЛЧ, ні – не буде.

«Рома» викликає симпатії через Раньєрі, який очолив команду, яка ризикувала вилетіти, а на останній тур виведе претендента на місце у ЛЧ від Італії. Спеціаліст виконав шалений об’єм роботи та, як на мене, є найкращим тренером сезону в усіх топ-лігах. Але він піде з «Роми» влітку, на чому неодноразово наголошував. Отже, команда знову почне з нуля. Взагалі, вона є найгіршою у сезоні за прийняттям рішень. Вказала на двері Де Россі після декількох невдалих матчів – зарано, бо збиралася будувати з тренером новий проект та скуповувалася саме під нього. Призначила Юрича, ідеї якого – протилежні ідеям Де Россі. Того також прибрала, а покликала людину на пенсії, бо просто ніхто більше не хотів. І це спрацювало, однак не повинно було. Це абсолютно хаотична та непослідовна робота від спортивного директора та босів. Не можна будувати щось таким чином. З Раньєрі «Рома» мала майже 20-матчеву серію без поразок у Серії А, але з ним вона не грає у хороший футбол. Вона переборює суперників у рівних матчах. Тобто нічого не збудовано за цілий сезон. Влітку все з нуля. Щоб це «з нуля» було із ЛЧ, треба вигравати у «Торіно» в гостях та сподіватися на втрату балів «Ювентусом».

Getty Images/Global Images Ukraine. Марко Бароні

«Лаціо» – це геть інший випадок. Тут не було змін тренера протягом сезону, а ще було видовище – середня результативність поєдинків у 2.95 голи (конкуренти мають 2.38 та 2.41). Матчі команди було приємно дивитись, хоча вона найбідніша серед претендентів за місце у ЛЧ (дешевший склад, менші витрати на трансфери). Але головна її особливість – невідомий тренер Бароні. Йому 61, і ось перелік клубів, які він тренував: «Каррарезе», «Зюдтіроль», «Анкона», «Сієна» (доросла та молодіжна команди), «Кремонезе», «Ювентус» (до 19-и років, а ви що подумали?), «Віртус Ланчано», «Пескара», «Новара», «Беневенто», «Кремонезе», «Реджина», «Лечче» та «Верона». І ось тепер – «Лаціо». В нього матчів у лігах нижче Серії Б більше, аніж у Серії А, а якщо я покажу вам його фото, ти ви скажете, що бачили цього актора у першому сезоні серіалу «Фарго» (ну дійсно схожі). І от уявіть, йому вперше у житті довірили команду високого рівня – і він може вивести її до ЛЧ. З привабливою грою. І це з 37-річним Педро у якості найкращого бомбардира. Історія з таких, яких не вистачає сучасному футболу. Для її хепі-енду потрібна власна перемога над «Лечче» у Римі, осічка «Роми» та поразка «Ювентуса».

2. Хто стане чемпіоном, та чому Наполі?

Взагалі всі карти у руках неаполітанців. По-перше, вони мають очко переваги у турнірній таблиці. Тому якщо переможуть чи хоча б зіграють не гірше за «Інтер», то титул їхній. По-друге, за підопічних Конте фактор власного поля. У цьому розіграші Серії А «Наполі» має 13 перемог у 18-и поєдинках вдома – це найкращій показник у лізі. По-третє, календар не на боці чинного чемпіона. Якщо «Інтеру» доведеться виборювати очки на арені стрімко прогресуючого «Комо» (19 очок у 7-и турах), то «Наполі» достатньо перемогти «Кальярі», який, вийшло дуже зручно, гарантував собі збереження прописки минулого тижня. У мережі навіть вірусилось відео святкування команди та тренера. У якому стані буде аутсайдер у цю п’ятницю, коли поїде у Неаполь? Невідомо. Цілком можливо, буде мати місце ротація складу, або тренер захоче поекспериментувати зі схемами, тактичними налаштуваннями тощо… Тобто «Наполі» справді пощастило та буде легше. Так, доведеться грати без тренера на бровці (Конте було вилучено минулого вікенду), але «Інтер» у такому ж становищі.

Getty Images/Global Images Ukraine. Антоніо Конте

Насправді, воно і логічно, бо «Інтер» провалив літнє трансферне вікно. Зелінський не став важливим футболістом центру поля, а Арнаутович та Таремі не змогли гідно підмінити Тюрама та Мартінеса, коли це було необхідно. А склад потребував гравців на заміну ще на декількох позиціях… Як підсумок усього цього, «Інтер» не вивіз боротьбу у 3-х різних турнірах (в якийсь момент мав 3-матчеву серію поразок). Так, він зіграє у фіналі ЛЧ – але вилетів від слабкого «Мілана» з Кубка Італії та, найбільш імовірно, програє гонку за титул Серії А «Наполі». Якби лава запасних була довшою, а футболісти основи не були безальтернативними, «Інтер» претендував би на требл, що у 2025-му році для будь-якої італійської команди – щось на межі фантастики. Але «Наполі» був кращим на ринку. Причому настільки, що залишився лідером турнірної таблиці Серії А навіть після від’їзду Кварацхелії. А ще склад «Наполі» майже вдвічі дешевший, а його лідери – ще нещодавно непотрібні нікому з топів Лукаку та Мактоміней. Буде справедливо, якщо «Інтер» програє гонку через скупість босів та невдалі селекційні рішення.

1. Наскільки все буде погано, та чи буде «золотий матч»?

Ну що вам сказати… «ПСЖ» набрав у цьому розіграші Ліги 1 84 бали, «Баварія» у Бундеслізі – 82, і «Наполі» у випадку перемоги в останньому турі також матиме 82. Але в нього у чемпіонаті на 2 команди, а отже, і на 4 матчі більше, аніж у Франції та Німеччині. Так, якщо перераховувати бали на поєдинки, то чемпіон Італії у цьому сезоні буде найгіршим у топ-лігах. Та й взагалі, традиційний чемпіонський показник – це 90+ чи майже 90 балів. А тут – точно менше, навіть із запасом. Отже, в Серії А цього року нема чемпіонської команди, а титул буде не виграно – скоріше підібрано випущений з рук прямим конкурентом. І нехай би це було виправдано хоча б крутою гонкою в останніх турах, однак і цього нема: «Наполі» виграв тільки у 6-и з 15-и крайніх турів, «Інтер» переміг лише у 3-х з 7-и. Минулого тижня обидва колективи зіграли унічию, причому один двічі втрачав переможний рахунок, а інший не зміг забити хоча б одного разу у ворота аутсайдера. Гонка – це коли обидва йдуть, біжать, їдуть вперед. А ці… повзуть. І це ще компліментарний коментар.

Варіанту «титул не дістанеться нікому», на жаль, нема, тому для тих, хто також засмучений нездатністю претендентів перемагати, є альтернативний варіант – вболівати за результати поєдинків, які призведуть до проведення «золотого матчу» між «Інтером» та «Наполі». Так-так, у Серії А існує правило, що за умови рівності балів лідери проведуть такий. Навіть різниця голів є неважливою. Що для цього потрібно? По-перше, поразка «Наполі» у матчі з «Кальярі». Це буде важко, але сенсація можлива. Ви ж пам’ятаєте, як «Боруссія» 2 роки тому програла чемпіонство Бундесліги у домашній грі проти «Майнца» (2:2), який також їхав до Дортмунду без мотивації? Вплинути на перебіг чемпіонської гонки – це престижно, тому «Кальярі» може зібратися та шокувати всіх у Неаполі. Але це не все, необхідна ще нічия «Інтера» проти «Комо». У це повірити вже легше, бо міланці у сезоні вже 4 рази грали унічию на виїзді проти команд, які перебувають поза зоною єврокубків. І ось якщо відбудеться ще одна тут та поразка «Наполі», то буде «золотий матч».

І це правильно. Команди відверто страждають на полі та знущаються над власними вболівальниками в останніх турах. За це вони заслуговують на продовження своїх мук. Ще 90, а то й 120 хвилин гри. З шаленою напругою – але у виконанні футболістів, які ледве рухаються по полю та не можуть провести жодної виразної атаки на двох. І переможець, який не виграє – вистраждає свій кубок. Чи це буде справедливо та заслужено? Я не знаю. Та і мене це не дуже цікавить, якщо чесно. Бо це точно буде правильно і логічно, адже крутий сезон у Серії А міг би мати нормальну чемпіонську гонку – і в нас її вкрали. Нехай окупають це ще одним поєдинком.

Новини по темі