Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) зафіксував зниження частки українців, які оптимістично налаштовані на майбутнє країни. Опитування, проведене у грудні 2024 року, показало зміну настроїв серед респондентів.
Про це розповідає KURAZH
За результатами дослідження, 57% опитаних вважають, що через 10 років Україна стане процвітаючою країною в складі Європейського Союзу. Однак, 28% респондентів висловлюють побоювання щодо можливого занепаду економіки та відтоку населення. Частка невизначених становить 15%.
Динаміка змін настріїв українців
Порівняно з попередніми даними, кількість оптимістів знизилася на 16 процентних пунктів за рік. Тим не менш, не всі з них стали песимістами, оскільки багато хто з українців говорять про високу невизначеність щодо майбутнього.
У грудні минулого року 73% вірили у процвітаючу Україну в складі ЄС, тоді як частка тих, кому «важко сказати», складала 8%. Наприкінці 2022 року 88% були налаштовані на краще майбутнє, 5% на гірше, а 6% не могли визначитися.
Поглиблення суперечностей у суспільстві
Також дослідження КМІС показало зниження частки тих, хто вважає, що українці долають суперечності та рухаються до єдності. За рік ця частка зменшилася з 69% до 53%. Натомість зросла кількість людей, які вважають, що суперечності поглиблюються, з 25% до 33%, а частка невизначених збільшилася з 6% до 14%.
Соціологи наголошують, що навіть у складних умовах половина українців (53%) вірить у рух до єдності. Нинішні оцінки єднання в суспільстві кращі, ніж у 2020 році, до початку повномасштабного вторгнення рф.
Опитування «Омнібус» проводилось методом телефонних інтерв’ю в період з 2 до 17 грудня 2024 року. Всього було опитано 985 респондентів з усіх регіонів України.
У лютому 2022 року росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, яке супроводжується щоденними атаками на українські регіони. Влада України та міжнародні організації кваліфікують ці дії як воєнні злочини, в той час як москва це заперечує.
За даними ООН, станом на кінець жовтня зафіксовано загибель 12 162 цивільних осіб в Україні та поранення 26 919 від початку конфлікту. Організація підкреслює, що реальні цифри можуть бути значно вищими.