Російська опозиція провела акцію «Полудень проти Путіна» – люди у знак протесту пішли на виборчі дільниці одночасно голосувати о 12:00 17 березня, пишуть місцеві ЗМІ.
Учасники акції «Полудень проти Путіна» одночасно збиралися, щоб проголосувати проти чинного президента РФ Володимира Путіна або ж зіпсувати бюлетень.
Декларована мета учасників акції – «наочно показати, що серед виборців є супротивники Путіна і вони можуть безпечно зібратися в одному місці».
Акцію незадовго до смерті підтримав Олексій Навальний.
Тим часом у московській прокуратурі заявили, що «черги у неділю опівдні вони можуть розцінити як створення перешкод роботі виборчих комісій, за що передбачена кримінальна відповідальність до п’яти років позбавлення волі».
Опівдні біля виборчих дільниць у російських містах та за кордоном дійсно зібралося більше людей, ніж у попередні два дні.
Виборчу дільницю у Берліні відвідала вдова Навального Юлія, а також опозиціонер Михайло Ходорковський.
У Росії затримали вже понад 60 людей – найбільше у Казані, 26, пише «ОВД-Инфо».
Володимир Путін, який керує Росією з 2000 року, на цих виборах балотується на п’ятий термін. До голосування не допустили опозиційних кандидатів. Перемогу Путіна, який, по суті, контролює всі важелі влади в Росії, багато коментаторів називають практично вирішеним питанням.
Вибори, які проходили в Росії останніми роками, незалежні спостерігачі й експерти оцінювали як невільні й нечесні. За їхніми словами, влада втручається у виборчий процес, створює переваги провладним кандидатам, у низці випадків йдеться і про прямі фальсифікації. На президентських виборах немає незалежних міжнародних спостерігачів, серйозно обмежені можливості спостереження для російських громадян.
Голосування відбувається також на окупованих російськими військами територіях України. Країни Заходу вже заявили, що не визнають результатів псевдовиборів на цих територіях. Представництво України при ООН 16 березня поширило заяву, підписану представниками майже 60 країн-членів ООН, у тому числі всіма країнами ЄС, в якій міститься засудження проведення російською владою своїх виборів «на території іншої держави-члена ООН без її згоди». «Такі вибори не мають жодної юридичної сили згідно з міжнародним правом», – йдеться у документі.
Низка російських опозиціонерів, зокрема Юлія Навальна, депутатів Європарламенту й інших політиків закликають не визнавати підсумки виборів президента Росії і, отже, легітимність Путіна. Вони вказують як на голосування на окупованих територіях, так і, наприклад, на ухвалені поправки до конституції, що дозволяють Путіну балотуватися на п’ятий термін. Лідери західних країн не говорили про можливість невизнання результатів виборів.
Російська опозиція також закликала всіх, хто не погоджується з політикою Путіна, прийти 17 березня опівдні на виборчі дільниці, висловивши таким чином свій негласний протест, і або голосувати проти Путіна за будь-якого з трьох інших кандидатів, або псувати бюлетень. Таким чином, за задумом ініціаторів акції, противники Путіна покажуть свій спротив і не порушать чинного законодавства РФ.
Російська прокуратура у відповідь пригрозила кримінальною відповідальністю за «перешкоджання вільному здійсненню громадянами своїх виборчих прав і роботі виборчих комісій».