Головна Lifestyle Секрети довголіття: Як за останні кілька років ученим довелося переглянути свої погляди на тривалість життя

Секрети довголіття: Як за останні кілька років ученим довелося переглянути свої погляди на тривалість життя

by Max
Секрети довголіття: Як за останні кілька років ученим довелося переглянути свої погляди на тривалість життя

Донедавна лікарям здавалося, що вони знайшли шлях до довголіття. Щоб жити довше, вважалося достатнім знизити споживання жирів на користь білків та вуглеводів, а також звернути увагу на антиоксиданти, які організм людини одержує з овочів, фруктів та харчових добавок. Протягом кількох десятиліть вчені спостерігали, як зростала тривалість життя, а люди у благополучних країнах поступово починали переступати 80-річчя. Здавалося, людство нарешті знайшло шлях до довголіття. Однак з’ясувалося, що справа інакша, інформує KURAZH.

2015 року тривалість життя в США раптово впала — і продовжує падати вже кілька років. Згідно зі статистикою, найчастіші причини смертності в Америці — грип та пневмонія, проте лікарі звертають увагу, що, як і раніше, великий відсоток смертей від “старечих” захворювань — хвороби Альцгеймера, серцево-судинних захворювань, раку. І це при тому, що все більше людей у США дотримуються дієти для серця — відмовляються від насичених жирів, переходять на цілозернові продукти та повільні вуглеводи.

Незвичайними виявились і результати масштабного експерименту канадського Інституту здоров’я населення. Довгий час там вивчався вплив способу життя (і харчування теж) на здоров’я та тривалість життя людей у 18 країнах. У дослідженні брали участь 135 тисяч людей. Виявилося, що у тих, хто частіше їв яйця та вершкове масло («небажані продукти»), серцеві напади траплялися рідше і жили вони довше, ніж ті, хто їв кукурудзяні пластівці.

25 років тому, вершкове масло вважалося дуже шкідливим, що підвищує ризик ожиріння та серцевих захворювань. Однак дослідження в медицині оновлюються приблизно раз на п’ять років, і за цей час було накопичено достатньо досліджень, щоб сказати, що дві речі, які були правилом для продовження життя, виявилися помилковими.

Перший помилковий факт — спроба звинуватити у наборі надмірної ваги насичені жири. Насправді небезпеку становлять солодощі та швидкі вуглеводи, які ведуть до ожиріння набагато частіше за жири. Друга помилка — поголовне захоплення антиоксидантами, які, наприклад, містяться у вітамінах E і C. Згідно з новими дослідженнями, вони можуть бути не такими вже й нешкідливими.

Коли в 60-ті виявили здатність антиоксидантів атакувати вільні радикали та берегти наше здоров’я, це стало проривом, що вплинув на лікарську індустрію. Однак довгі роки ігнорувався факт, що в організмі кожної людини міститься власна антиоксидантна система, здатна самостійно боротися з радикалами. Коли вона отримує підживлення ззовні, то лінується і уповільнює роботу, що може завдати шкоди здоров’ю. І є лише один спосіб стимулювати цю систему — займатися фізичними вправами.

Розумне заняття спортом, як і раніше, вважається вченими засобом, який допомагає боротися зі стресами, стимулює оновлення клітин мозку, знижує ризик розвитку діабету та серцево-судинних захворювань, тримає в тонусі м’язи та нерви. Тобто це реальний спосіб збільшити тривалість життя — і поки що єдиний.

Щоб не лише прожити довше, а й зустріти старість у відмінному самопочутті, є кілька порад.

Сон. Це головне, що впливає на здоров’я людини. Кількість сну для кожної людини індивідуальна, проте більшості людей потрібно вісім годин на те, щоб виспатися і зберігати протягом дня ясність розуму.

Мозкова активність. Принцип мозку нагадує м’яз: чим більше ми його використовуємо, тим еластичнішим і стійкішим до стресів він стає. Кросворди, читання, танці, ігри з м’ячем, вправи на рівновагу, плавання, малювання, співи, вивчення іноземних мов — усе це прокачує мозок. Почати займатися мозком потрібно якомога раніше, так щоб до старості мозкова активність увійшла у звичку.

Фізичні вправи. Навіть 20-хвилинне заняття на баланс і витривалість допоможуть знизити ризик серцевого нападу та діабету. Спорт бореться зі стресом, підвищує імунітет, а також допомагає виводити з організму токсини.

Харчування. Цукор визнаний лікарями ворогом номер один для здоров’я, так що про солодке краще забути. Також краще відмовитися від консервованих продуктів, кетчупу та майонезу.

Сміх. Японський доктор Хінохара був прикладом для багатьох лікарів. Він дотримувався здорового способу життя та прожив 104 роки. При цьому одним із головних чинників свого довголіття він називав сміх.

Пошуками еліксиру довголіття зайняті й генетики. Вчені вже давно досліджують феномен “безсмертної” медузи, діаметр якої становить п’ять сантиметрів. Ця тварина може прожити вічність, якщо не зіткнеться з хижаком. Тривалість життя китів може сягати 200 років. Їхні розміри збільшують ризик захворіти на рак, проте цьому перешкоджають гени довголіття. Вони знайдені і у людей, які доживають до 100 років. Вчені сподіваються, що вивчення генів довголіття допоможе продовжити життя усьому людству.

Новини по темі