Минулого сезону новачок української Прем’єр-ліги «Оболонь» як мінімум фрагментарно справляла достатньо позитивне враження. Команда під керівництвом молодого і, давайте говоритимемо відверто, на той момент ще маловідомого широкому футбольному загалу Валерія Іващенка відрізнялася досить самобутнім стилем та неймовірним настроєм, що дозволило їй, серед інших, обіграти «Дніпро-1» (2:1) та «Полісся» (1:0). Та й із грандами «пивовари» зуміли зіграти пристойно, хоча й програли «Динамо» (2:4, 0:2) та «Шахтарю» (0:1, 0:3) усі чотири поєдинки.
У якийсь момент коуч «Оболоні» навіть удостоївся публічної похвали від спортивного директора «Шахтаря» Даріо Срни, котрий особливо виділив роботу цього молодого наставника. Але розвитку робота Іващенка за мотивами першого сезону із «пивоварами» в УПЛ так і не отримала. Навпаки, усе склалося вкрай сумно: в перших п’яти турах нинішнього розіграшу чемпіонату «Оболонь» зазнала чотирьох поразок за всього-лишень однієї нічиєї (проти «Колоса» – 2:2). В результаті кияни міцно влаштувалися на останньому місці, а погіршував ситуацію той факт, що в іграх, які «пивовари» програли, вони не спромоглися забити жодного м’яча у ворота суперників…
Не дивно, що вже на початку вересня керівництво «Оболоні» вирішило попрощатися із Іващенком, а невдовзі на місце коуча був запрошений Сергій Шищенко. Цей фахівець займається тренерською роботою із 2010 року, проте на найвищому рівні в українському футболі його досвід зводився тільки до невеликого періоду в «Поліссі», коли у 10 поєдинках УПЛ житомирські «вовки» із Шищенком на чолі здобули 5 перемог за 2 нічиїх та 3 поразках.
Коли Шищенко приймав «Оболонь», становищу цієї команди, відверто кажучи, навряд хтось з інших учасників УПЛ міг би позаздрити. Та й якось яскраво стартувати новому наставнику не вдалося. Після несподіваної нічиєї у дебюті проти «Олександрії» (0:0), трапилося тотальне фіаско із «Шахтарем» (0:4), проте потім проблиснув промінчик надії – перемога над «Інгульцем» (2:1). «Оболонь» пішла з останнього місця і життя начебто як починало налагоджуватися, але потім трапилася серія із трьох поразок поспіль (0:1 – від «Чорноморця», 1:5 – від «Динамо», 0:1 – від «Карпат»), яка загалом підвісила величезний знак питання не лише над майбутнім Шищенка в «Оболоні», а й над перспективами збереження прописки «пивоварами» в УПЛ за підсумками цього сезону.
На зимову паузу «Оболонь», як здавалося тоді, якимось дивом не пішла у зоні прямого вильоту. В останньому турі минулого календарного року «пивовари» впевнено здолали «Рух» (3:1) і, скориставшись черговою осічкою «Чорноморця», зуміли вибратися на 14-те місце, що дає право зіграти у перехідних матчах за збереження прописки в еліті із одним з представників Першої ліги. Але тоді, наприкінці грудня, якихось оптимістичних очікувань від гри та, тим паче, результатів «Оболоні» все одно не було…
Втім у 2025-му для «пивоварів» змінилося дуже багато чого. Шищенко провів з командою перші повноцінні збори, після яких у весняній частині сезону «Оболонь» змінилася й видала відмінний відрізок, що дозволив їй за два тури до фінішу перебувати у чотирьох очках від зони перехідних матчів та мати певний комфортний заділ у запеклій баталії за збереження прописки в еліті з «Лівим Берегом», «Інгульцем», «Ворсклою» та ЛНЗ (про «Чорноморець» не говоримо, адже одесити вже точно не зможуть навіть наздогнати по очках команду Шищенка, не кажучи вже про те, щоб вибратися хоча б за межі зони перехідних матчів).
Навесні «Оболонь» у 11 матчах набрала 15 очок (4 перемоги за 3 нічиїх), програвши чотири рази – «Шахтарю» (0:2), «Динамо» (0:3) та «Олександрії» (0:4), а також «Зорі» (1:2). При цьому, матч із луганчанами «пивовари» провели на вельми непоганому рівні і, говорячи об’єктивно, не заслуговували у ньому на поразку. Навіть статистично «Оболонь» в тому поєдинку була не гіршою за суперника, перевершивши того, наприклад, за таким важливим компонентом, як удари у площину воріт – 5:4.
Незважаючи на «сухі» поразки від претендентів на вищі нагороди чемпіонату, в решті поєдинків «Оболонь» Шищенка виглядала вельми конкурентоспроможною. Ця команда не лише несподівано відібрала очки у «Полісся» (0:0) та «Карпат» (2:2), а й – що дуже важливо, – навчилася здобувати максимум балів у протистояннях із прямими конкурентами. Зокрема, у лобових дуелях були обіграні «Ворскла» (1:0), «Інгулець» (1:0) та «Чорноморець» (1:0).
Що важливо: навесні «Оболонь» Шищенка продемонструвала достатню тактичну гнучкість, уникаючи суворої прив’язки до будь-якої схеми гри. Залежно від суперника «пивовари» могли виходити на матч то в два, то в три центрбеки, варіюючи схеми від 4-1-4-1 (4-2-3-1, 4-5-1) до 5-3-2 та навіть 3-5-2. Вкрай значну роль у останніх позитивних результатах «пивоварів» відіграв зимовий новачок команди Олег Ільїн, орендований до кінця чемпіонату у «Колоса». Раптом виявившись непотрібним у Ковалівці, цей футболіст отримав друге дихання у Шищенка, і прямо зараз є одним з найкращих гравців «Оболоні», зігравши за неї 10 матчів та відзначившись 1 забитим м’ячем і 1 результативною передачею.
В останньому на цей момент поєдинку в рамках УПЛ «Оболонь» зіграла внічию із ЛНЗ (0:0). У цій грі «пивовари» свідомо зробили ставку на контратакувальні дії, і загалом ця тактика вкотре могла принести їм успіх. «Оболонь» частіше суперника пробивала у площину воріт (3:1) та набрала куди більший показник очікуваних голів (1,07xG проти 0,14xG у черкащан), але вирвати три очки так і не змогла.
Перемога над ЛНЗ навіть математично майже гарантувала б «Оболоні» збереження прописки в УПЛ і на наступний сезон, без необхідності грати плей-офф із представником Першої ліги, але її не сталося. І не дивно, що саме після цього поєдинку, в якому «пивоварам», давайте будемо відвертими, для кращого результату банально не вистачило якісних кадрів, Шищенко виступив із заявою, яку багато хто сприйняв як свого роду попередження про можливість літнього відходу з клубу.
«Я хочу рости як тренер, здобувати якісь перемоги, але я для УПЛ молодий тренер у плані роботи. Не за віком, а з точки зору досвіду. Бути у «Поліссі» та вирішити перейти в «Оболонь», коли я мав роботу, та й піти на такий крок, коли скромна команда з одним балом та усі їх вже напевно поховали… Я вірю у свої можливості, можливості тренерського штабу, можливості футболістів, які є, що ми можемо виправити ситуацію. На 100% хлопці викладаються і тренерський штаб для того, щоб досягти мети та залишитися в УПЛ», – сказав 49-річний тренер.
Складно стверджувати, чи вкладав у свої слова Шищенко саме натяк на бажання рухатися далі та розвиватися в іншому клубі, або ж Сергій просто пояснив, що переходив до «Оболоні» саме із метою прокачувати свою тренерську кар’єру, не побоявшись складнощів.
Однак зараз, враховуючи досвід попереднього сезону, керівництву «Оболоні» варто міцно замислитись над майбутніми діями та плануванням як мінімум короткострокових горизонтів. Те, що зараз робить Шищенко, збираючи навесні компліменти від експертів та аналітиків, рік тому було характерним і для діяльності в клубі Іващенка. Але чим завершилося все тоді? Правильно – відставкою наставника та зависанням над безоднею, від якої «Оболонь» відвести зумів лише Шищенко.
Кажучи прямо, «Оболоні» потрібно вже найближчим часом намагатися максимально масштабувати свій проект, аби із ним справді можна було вирішувати трохи вищі завдання, ніж безпосередня боротьба за виживання. Причому, використовуючи термінологію, що застосовується в електронних системах та програмних комплексах, «пивоварам» потрібне вертикальне масштабування, що означає можливість замінювати в існуючій системі (футбольній команді) компоненти (гравців) більш потужними та швидкими у міру зростання вимог.

Інакше «Оболонь» приречена на те, щоб битися-боротися і борсатися виключно в районі зони вильоту або зони перехідних матчів, а на Шищенка, цілком можливо, вже наступного сезону чекає схожа доля із тим, що у вересні минулого року сталося з Валерієм Іващенком.
«Оболонь» в нинішній УПЛ підкуповує своєю винятковою ставкою на українських гравців. Це одна із «фішок» цієї команди, але цілком можливо, ця ж особливість і робить «пивоварів» менш конкурентоспроможними. В нинішній команді Шищенка є дуже якісні за мірками поточної УПЛ футболісти, але в основному вони добре справляються з виконанням оборонної функції, тоді як атака вимагає дуже і дуже суттєвого підсилення. Та й після завершення оренди того ж таки Ільїна тренерському штабу «Оболоні», ймовірно, знову доведеться вдаватися до пошуків якихось інших рішень, що будуть залежати від кадрової ситуації на той момент.
Примітно, що наприкінці минулого сезону президент «Оболоні» Олександр Слободян заявляв, що його клуб готовий як продавати, так і купувати футболістів. Але влітку-2024 «пивовари» реалізували фактично лише першу частину цієї тези, а ось із придбанням новачків за реальні гроші у них не склалося (все ж таки перехід Теслюка де-факто був частиною угоди із «Рухом» щодо Краснопіра). Звичайно, боси «Оболоні» не мають таких же можливостей, як їхні колеги з «Шахтаря», «Динамо», «Полісся», «Карпат» чи навіть першолігового «Металіста 1925», але в УПЛ є приклади, коли прийнятних результатів можна досягати і без величезних капіталовкладень. Про один із них ми в середині березня вже розмовляли…