28 липня у Запоріжжі відбулося дві акції до річниці подій в Оленівці. Учасники нагадали про те, що значна частина оборонців Маріуполя досі перебуває в російському полоні, зокрема ті, хто постраждав внаслідок подій у Оленівці у 2022 році, та вшанували пам’ять загиблих там.
Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, у рамках акцій у Запоріжжі 28 липня зранку відбувся автопробіг. Колона машин із прапорами підрозділів і тематичними плакатами проїхалися набережною магістраллю і центральним проспектом міста. В автопробізі взяли участь рідні та друзі українських військовополонених-оборонців Маріуполя.
«Я хочу нагадати, що хлопці досі перебувають у полоні: оборонці «Азовсталі» досі не обміняні. Там дуже багато полонених, дуже багато поранених. Їм не надається медична допомога, і їх не обмінюють, зокрема частину 3057, це «Азов» – їх понад 700 чоловік на даний момент немає в обмінах. Не додають в обмін. Кожен обмін у нас – нуль «Азову». Ось це і хотілося нагадати, що хлопці досі в полоні, і вони хочуть, щоб про них нагадали і їх обміняли. Вони теж хочуть додому», – розповіла співорганізаторка автопробігу Анастасія.
А ввечері на одному з центральних майданів Запоріжжя запалили свічки за кількістю загиблих у Оленівці й зачитали їхні позивні.
Також на площі представили невелику фотовиставку з фотографіями щодо того, який стан мають українські військові на момент повернення з російського полону.
До вшанування пам’яті загиблих «азовців» долучилися рідні та друзі українських військовополонених з різних підрозділів, які також принесли військові прапори і тематичні плакати.
«Два роки тому, в ніч з 28 на 29 липня 2022 року, був здійснений теракт у бараці в Оленівці, де наші хлопці полонені з «Азова» загинули. 53 захисники «Азовсталі». І ми сьогодні зібралися, щоб загадати їх, вшанувати пам’ять. І ми хочемо 53 свічки викласти в пам’ять про наших хлопців і зробити інсталяцію», – розповіла співорганізаторка вшанування загиблих, волонтерка Стела Орел.
У ніч на 29 липня 2022 року один із бараків виправної колонії в окупованому Росією селищі Оленівка був зруйнований. Тоді загинули щонайменше 50 українських військовополонених з «Азовсталі».
Як стверджує українська влада, Росія організувала масове вбивство українських полонених, щоб звинуватити й дискредитувати українські сили (зокрема, щоб зашкодити постачанню ефективної зброї в Україну). За даними Офісу генпрокурора України, попередньою причиною вибуху в будівлі могла бути термобарична зброя. Водночас у Міноборони Росії заявили, що по тюрмі ракетами HIMARS нібито вдарили українські військові.
В ООН спочатку вирішили створити місію із встановлення фактів трагедії в Оленівці, але згодом її розформували через неможливість доставити експертів до місця події та тому що «не отримали необхідних гарантій безпеки».
Минулого року до річниці трагедії в Оленівці верховний комісар ООН із прав людини Фолькер Тюрк заявив, що Росія продовжує перешкоджати розслідуванню трагедії, а твердження Москви, що українські полонені були вбиті ракетою HIMARS не відповідають дійсності.