Правоохоронці розслідують загибель «внаслідок отриманих у російському полоні множинних травм» військовослужбовця полку «Азов», йдеться у повідомленні Офісу генерального прокурора України.
«За процесуального керівництва Центральної окружної прокуратури міста Дніпра розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України)», – кажуть у відомстві.
В ОГП зазначили, що «вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин». Відомо, що тривають невідкладні слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх обставин скоєння жорстокого злочину.
«Інформація, яку ми маємо в кримінальних провадженнях, чітко вказує на те, що російські командири не лише не запобігають жорстокому поводженню з полоненими, а й заохочують такі злочини і безпосередньо віддають відповідні злочинні накази», – наголосив генеральний прокурор Андрій Костін.
В ОГП уточнили, що загалом станом на 8 серпня розслідується вбивство 64 українських військовополонених Збройними силами РФ.
За даними ОГП, потерпілими від тортур визнано понад 2 тисячі 200 військовополонених.
31 липня уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що 55-річний Олександр Іщенко помер 9 днів тому. Проте українську сторону ніхто про це офіційно не сповістив. Також не було офіційного повідомлення про причину смерті громадянина України.
Лубінець додав, що звернувся до російської уповноваженої з прав людини Тетяни Москалькової із терміновим листом, «аби вона розібралася у трагічній смерті військовополоненого» і повідомила про обставини і причину смерті Іщенка. А також звернувся до Міжнародного комітету Червоного хреста та ООН, щоб ці організації зафіксували факт загибелі військовополоненого і звернули увагу на умови утримання українських полонених захисників.
У пресслужбі Москалькової не відповіли на запит.
Раніше російські медіа повідомили про смерть українського полоненого Олександра Іщенка, який служив у бригаді «Азов». За повідомленнями, про це заявив адвокат під час засідання Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону. За даними російських медіа, йдеться про справу, в якій російська влада переслідує 23 українських полонених. Серед них дев’ять жінок, більшість із них – кухарки, які готували їжу для військовослужбовців «Азова».
Російська правозахисна організація «Меморіал» визнала обвинувачених у цій справі політв’язнями. На думку правозахисників, рішення Верховного суду Росії про визнання полку «Азов» (наразі – бригада «Азов») терористичною організацією неправомірне, а отже, неправомірні та звинувачення щодо «терористичних» статей на підставі причетності до цього підрозділу. Більше того, рішення було ухвалене лише 2 серпня 2022 року, вже після затримання полонених, йдеться у публікації правозахисного проєкту.