Головна Новини України Військового під час відпустки звинуватили у спробі незаконного перетину кордону, в ДПСУ кажуть: діяли в рамках закону

Військового під час відпустки звинуватили у спробі незаконного перетину кордону, в ДПСУ кажуть: діяли в рамках закону

by Max

Військовослужбовця Владислава Геруцького, який приїхав на Закарпаття у відпустку, затримали прикордонники, а згодом передали представникам ТЦК і СП. Про інцидент стало відомо 23 липня. За словами військового, під час додаткової перевірки, у його телефоні виявили позначки на картах. Він пояснив, що це позначки тих місць, де він був раніше або які планував відвідати, а також що це були туристичні маршрути. Втім, каже Владислав Геруцький, це стало причиною того, що представники Державної прикордонної служби вирішили, що він нібито хотів здійснити незаконний перетин кордону. Про цей інцидент розповів сам військовий в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок»). Натомість у Державній прикордонній службі кажуть, що діяли в рамках закону.

«Коли я сказав, що ми йдемо з Квасів на Близниці, на Свидовець, це по суті навіть на північ від кордону, він не знав навіть, де це, я їм показував на карті, а потім він побачив, що у мене на карті є мітки, тому що я не перший раз і звісно є у мене мітки, різні походи, де я був. І от так в нього виникла підозра, що я хотів перетнути кордон», – розповів Геруцький.

Одразу по прибуттю на залізничну станцію Кваси Рахівського району Закарпатської області, на пероні Владислава зустрів представник поліції, провів до будівлі вокзалу, де чекали представники Державної прикордонної служби. Останні запросили Владислава проїхати з ними до прикордонного загону у село Ділове, що за понад 30 кілометрів від залізничної станції і в безпосередній близькості до державного кордону України з Румунією. За його словами, йому нічого не пояснили, і він не розумів, що його затримують. Натомість йому повідомили лише, що везуть його на «додаткову співбесіду».

«Я їм показав свій військовий квиток і відпускний квиток, який засвідчує те, що я перебуваю у відпустці. Потім вони сказали, що потрібно проїхати в Ділове, щоб додатково пройти якусь співбесіду. Ніяких слів про затримання не було. Вони ввічливо попросили з ними проїхати для проходження якоїсь додаткової співбесіди. Так як я не хотів ніяких конфліктів і подумав, можливо, це дійсно щось важливе, так як кордон недалеко, я погодився. І от приїхав в Ділове, де вже я дізнався, що мене затримали за спробу перетриму державного кордону за 30 кілометрів від кордону в селі Кваси. Уже тоді, коли я чекав у цій заставі (прикордонній заставі – ред.) в Діловому, вони виписали адмінпротокол, де вказано, що мене затримали за спробу перетину кордону», – сказав військовий.

Владислав Геруцький каже, що після відпустки, яку проведе на Закарпатті, він планує повернутися до Києва й оскаржити адміністративний протокол.

На цей інцидент відреагували у Державній прикордонній службі України. Речник ДПСУ Андрій Демченко в ефірі Радіо Свобода пояснив, що законодавство регламентує перевірки у контрольованих прикордонних районах, а місцеві військові адміністрації визначають межі таких районів.

«Якщо брати Закарпаття, є рішення ради оборони Закарпатської області, є визначення і щодо меж прикордонної смуги, де на всіх цих територіях прикордонники в праві перевіряти документи, перевіряти обставини перебування людей в цих районах. Прикордонна смуга – це територія шириною п’ять кілометрів вздовж лінії державного кордону. Контрольований прикордонний район має більші межі. Контрольований прикордонний район встановлюється в межах району, який межує з кордоном. Це може бути і 20, і 30 кілометрів вглиб території України. Рахівський район також підпадає під контрольований прикордонний район. Кваси, власне, і розташовані також в межах Рахівського району Закарпатської області. Щодо перевірки документів, звісно, що прикордонники аналізують ту інформацію, яку вони бачать, яку зазначає також людина щодо свого перебування в контрольованому прикордонному районі загалом», – заявив речник.

Андрій Демченко пояснив: якщо в ході перевірки встановлюються обставини неправомірного перебування у контрольованому районі або якщо виявлені правопорушення, то відносно таких людей можуть скласти адміністративний протокол.

«Власне, відносно осіб можуть складатися адміністративні документи про притягнення до відповідальності. Ми їх направляємо до суду, і вже суд вносить міру відповідальності тій чи іншій особі, коли встановлюється ті чи інші обставини. Прикордонники діють в межах наданих прав і повноважень і враховують всю інформацію під час спілкування з людиною, її пояснення, те, що ми фіксуємо, в тому числі, й іншу інформацію, коли встановлюються обставини перебування в прикордонні, або можливі спроби, або ж можливі дії. Це не тільки відносно Владислава, а це стосується взагалі всіх осіб і це відображається потім в адміністративному протоколі, якщо є достатньо підстав», – розповів Демченко.

За його словами, рішення виносить у подальшому суд.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію. Більшості чоловіків віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон.

Новини по темі